Szukaj kalkulatora
Kalkulatory tematyczne

Kalkulator procentowy

Sprawdzone przez Lic. Román Ramos

Wystąpił błąd podczas przeprowadzania obliczeń, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza znajdującego się na naszej stronie kontaktowej, abyśmy mogli jak najszybciej to naprawić. Bardzo dziękujemy.

Obliczenia 1: ilość

Obliczyć ilość względem procenta znanego całkowitego.

% z
to

Obliczenie 2: całkowite

Oblicz całkowitą wartość na podstawie znanego procentu.

Jeśli
to
%, całkowita wartość to

Obliczenia 3: procent

Oblicz, jaki procent stanowi dana ilość w stosunku do całości.

to
% z

Spis treści

Jak używać kalkulatora

Jeśli jesteś tutaj, to dlatego, że szukasz jak obliczyć procent z liczby lub potrzebujesz wiedzieć, jaki procent z liczby X stanowi konkretna liczba.

Musisz wiedzieć, że trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ zaprogramowaliśmy dla Ciebie idealny kalkulator procentowy, który obejmuje obie opcje i jest bardzo prosty w użyciu.

Wystarczy wprowadzić dostępne dane, a on sam zajmie się dostarczeniem Ci wyniku, którego szukasz, czy to w procentach, czy w liczbach rzeczywistych.

Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim szybkość, wygoda możliwości przeprowadzania tego typu operacji online oraz dokładność, którą Ci zapewni.

Jako maszyna, jeśli dane są wprowadzone poprawnie, nie może się pomylić w odpowiedzi.

Ale być może interesuje Cię wykonanie tego ręcznie, aby nie zależeć od nikogo i niczego oraz móc przeprowadzać wszelkiego rodzaju operacje procentowe w dowolnym miejscu.

Dla osób takich jak Ty, przygotowaliśmy mały samouczek, jak to zrobić krok po kroku, jeśli chcesz się nauczyć, czytaj dalej.

Co to są procenty?

Zanim zobaczymy jak przeprowadzić obliczenia procentowe, ważne jest, aby znać jak najbardziej precyzyjną definicję, aby móc zrozumieć, o co chodzi.

Co to są te wszystkie liczby z symbolem %? Nazywają się one procentami i są ułamkiem, którego mianownikiem jest zawsze liczba 100, służą do wskazania, jaka proporcja z 100 spełnia określone warunki.

Przykład może to wyjaśnić jaśniej: 60% studentów zaczyna uczyć się do egzaminu w ostatnim tygodniu; to oznacza, że 60 na 100 studentów zaczyna przygotowania do egzaminu tydzień wcześniej.

Trochę bardziej teoretyczne wyjaśnienie może dostarczyć interesujących niuansów, które ułatwią zrozumienie: Kiedy mówimy o procentach, odnosimy się do alternatywnego sposobu przekształcenia ułamka za pomocą setnych.

Jak obliczyć procent za pomocą ułamków

Aby nauczyć się obliczać procenty, musisz wiedzieć, że istnieje co najmniej dwa różne sposoby, aby to zrobić: za pomocą ułamków lub proporcji.

Pokażemy Ci, jak to zrobić na klarownym przykładzie, Hiszpania ma 45 milionów mieszkańców, a 20% z nich to fani F.C. Barcelona, ile Hiszpanów kibicuje tej drużynie?

W tym przypadku po prostu prosimy o obliczenie, ile to jest 20% z 45 milionów:

$$20\%\ z\ 45 = 20\times\frac{45}{100} = 9$$

W tym przypadku możemy powiedzieć, że 9 milionów osób w Hiszpanii to fani F.C. Barcelona.

Jak możesz zauważyć, jeśli poruszasz się swobodnie z obliczeniami ułamków, nie powinieneś mieć żadnych problemów z przeprowadzeniem różnych obliczeń związanych z procentami.

Procedura jest prosta, aby móc obliczyć procent z pewnej ilości, wystarczy pomnożyć tę ilość przez zmienną x (czyli liczbę procentową), a następnie podzielić wynik przez 100.

Jak przekształcić procent na ułamek

Jeśli już zrozumiałeś, jak przeprowadzać obliczenia procentowe, mając stopę procentową i całkowitą ilość, będziesz w stanie posunąć się nieco dalej, aby nauczyć się korzystać z procentów z innej perspektywy.

W tym kierunku, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest poznanie procedury, dzięki której można przekształcić procent na ułamek.

Aby to zrobić, wystarczy wziąć pod uwagę dany procent i podzielić go przez 100. W ten sposób będziesz miał w rękach ułamek zdolny do reprezentowania tej samej ilości w inny sposób.

Przykład: Jakiej frakcji odpowiada 15%?

Aby to odkryć, użyj definicji, którą właśnie podaliśmy:

$$15\% = \frac{15}{100}$$

W takim razie możemy stwierdzić, że ogólnie:

$$X\% = \frac{X}{100}$$

Obliczanie procentów za pomocą proporcji

Oprócz przekształcania procentów na ułamki, można nawet, w równoważny sposób, przepisać je za pomocą odpowiednich proporcji. W rzeczywistości każdy procent z ilości może być przekształcony w formę proporcji.

W tych warunkach będziemy mogli znaleźć różne problemy w zależności od tego, co musisz obliczyć, ale w każdym przypadku formuła, która łączy procent/proporcję, jest następująca:

  • Ilość procentowa/Ilość całkowita = Procentowa/100

Przykład: w szkole 75 uczniów z 300 oblało jedną lub więcej przedmiotów. Jaki procent uczniów nie zdał przynajmniej jednego przedmiotu?

Rozwój: stosunek uczniów, którzy oblały do całkowitej liczby uczniów, to 75 podzielone przez 300. Aby przekształcić to w formę procentową, powinniśmy przekształcić całkowitą ilość tak, jakby było ich sto.

Aby to zrobić, musimy numerycznie dostosować zmianę relacji między 75 uczniami a 300 całkowitymi, do tego, jakby całkowita liczba wynosiła 100.

Zobaczmy to w formie wzoru:

$$\frac{75}{300} = \frac{x}{100}$$

I mając ten wzór, możemy łatwo rozwiązać wartość X

$$X = 75\times\frac{100}{300} = 25$$

To oznacza, że na każdych 100 uczniów 25 nie zdało jednego przedmiotu lub więcej, innymi słowy, 25% uczniów.

Sztuczka do szybkiego obliczania procentów ręcznie

Po tylu teoretycznych definicjach, powiemy Ci, jak obliczyć to praktycznie, oszczędzając czas, używając bardzo prostego triku opartego na regule trzech.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile to jest 22% z 1500, po prostu pomyśl o regule trzech, jeśli 1500 to 100%, ile będzie 22%:

$$1500\frac{22}{100}$$

Aby to przyspieszyć, po prostu pomnóż 1500 (lub dowolną liczbę, którą chcesz) przez 0.22 (lub procent, który chcesz, wyrażony od 0 do 1) i będziesz miał wynik, którego szukasz, w sposób znacznie szybszy, wygodniejszy i sprawniejszy.

Nie ma znaczenia, czy podzielisz wynik całkowity po mnożeniu, czy zrobisz to tylko z jedną z liczb, również otrzymasz tę samą liczbę, jeśli pomnożysz 15*22, rozwiązanie w każdym przypadku będzie zawsze 330.

Weźmy inny przykład: powiedzenie, że 15% z 220 to to samo, co powiedzenie (220)*(0.15) albo teraz (2.2)*(15) albo też (15)*(220/100). Wynik zawsze będzie 33.

Z tą regułą trzech zaoszczędzisz mnóstwo czasu przy obliczaniu procentów, ponadto jest to znacznie bardziej zalecane niż dwa poprzednie metody, chociaż te inne metody służą nam do wyjaśnienia w bardziej teoretyczny sposób, czym są procenty.

Na tym kończy się ten artykuł, w którym nauczyłeś się korzystać z kalkulatora procentowego w sposób łatwy, szybki, zautomatyzowany i całkowicie darmowy.

A z drugiej strony, wyjaśniliśmy również, jak to zrobić ręcznie i za pomocą dwóch różnych metod: z ułamkami i wykorzystując funkcje.

Mamy nadzieję, że te informacje, które znalazłeś na tej stronie symulatorów online, były dla Ciebie przydatne, jeśli tak było, dobrym sposobem na wynagrodzenie nam byłoby udostępnienie tego artykułu w Twoich mediach społecznościowych, pomagając w ten sposób rosnąć tej wspaniałej społeczności.

Na koniec chciałbym Ci przypomnieć, że jeśli masz problem z naszym kalkulatorem procentowym, zawsze możesz się z nami skontaktować za pośrednictwem strony kontaktowej.

Lic. Román Ramos
Magister matematyki i magister badań operacyjnych na UCV.
Román Ramos jest licencjatem matematyki na Centralnym Uniwersytecie Wenezueli (UCV) ... Czytaj więcej »

+ Kalkulatory matematyczne