Hesap Makinesi Ara
Tematik Hesap Makineleri

Yüzde Hesaplayıcı

Tarafından gözden geçirildi Ls. Román Ramos

Bir hata oluştu, lütfen en kısa sürede düzeltebilmemiz için iletişim sayfamızda yer alan form aracılığıyla bize ulaşın. Çok teşekkürler.

Hesaplama 1: miktar

Bilinen bir toplamın yüzdesine göre bir miktar hesaplamak.

'nin
%'i
'dır

Hesaplama 2: toplam

Bilinen bir yüzde üzerinden toplamı hesapla.

Eğer
uygulanan yüzde ise,
%, toplam
olur.

Hesaplama 3: Yüzde

Bir miktarın toplama oranla hangi yüzdeye denk geldiğini hesaplamak.

'nin
%'idir

İçindekiler Tablosu

Hesap Makinesi Nasıl Kullanılır

Buradaysanız, bu bir sayının yüzdesini nasıl hesaplayacağınızı öğrenmek veya belirli bir X sayısının yüzde kaçını oluşturduğunu bilmek istediğiniz içindir.

Doğru yere geldiğinizi bilmelisiniz çünkü sizin için mükemmel bir yüzde hesap makinesi programladık, her iki seçeneği de içeriyor ve kullanımı çok basit.

Yalnızca sahip olduğunuz verileri girmeniz yeterli olacak ve o, aradığınız sonucu size yüzde olarak veya gerçek sayılarla verecektir.

Bu hesap makinesinin avantajları temelde hızı, bu tür işlemleri çevrimiçi olarak yapabilme rahatlığı ve size sağlayacağı doğruluktur.

Bir makine olduğu için, veriler doğru girildiyse yanlış bir yanıt veremez.

Ancak belki de manuel olarak yapmak istersiniz, kimseye veya hiçbir şeye bağlı kalmamak ve her türlü yüzde işlemini her yerde yapabilmek için.

Sizler gibi insanlar için, adım adım nasıl yapılacağını öğreten küçük bir rehber tasarladık, nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Yüzdeler Nedir?

Yüzde hesaplamayı nasıl yapacağınızı görmekten önce, ne olduğunu anlamak için mümkün olduğunca uygun bir tanımı bilmek önemlidir.

% sembolüyle birlikte gelen tüm bu sayılar ne anlama geliyor? Bunlar yüzde olarak adlandırılır ve her zaman belirleyici olarak 100 sayısını içeren bir kesirdir, size belirli koşulları 100 üzerinden hangi oranda karşıladığını gösterir.

Bir örnek ile daha net görülebilir: üniversite öğrencilerinin %60'ı bir sınav için son hafta çalışmaya başlar; bu, her 100 öğrenciden 60'ının bir sınav için bir hafta öncesinden hazırlanmaya başladığı anlamına gelir.

Biraz daha teorik bir açıklama, yüzdeleri anlamanızı kolaylaştıracak ilginç nüanslar verebilir: Yüzdelerden bahsettiğimizde, bir kesiri yüzde üzerinden yeniden formüle etmenin alternatif bir yolunu kastediyoruz.

Yüzdeyi Kesirler Aracılığıyla Nasıl Hesaplayabiliriz

Yüzde hesaplamayı öğrenmek istiyorsanız, bunu yapmanın en az iki farklı yolu olduğunu bilmelisiniz: kesirler veya oranlar aracılığıyla.

Bunu nasıl yapacağınızı açıklayıcı bir örnekle göstereceğiz, İspanya'nın 45 milyon nüfusu var ve bunların %20'si F.C. Barcelona taraftarı, İspanya'da kaç kişi bu takımı destekliyor?

Bu durumda, sadece 45 milyonun %20'sinin ne kadar olduğunu hesaplamamız isteniyor:

$$20\%\ de\ 45 = 20\times\frac{45}{100} = 9$$

Bu durumda, İspanya'da 9 milyon kişinin F.C. Barcelona taraftarı olduğunu söyleyebiliriz .

Görebileceğiniz gibi, kesir hesaplamada ustalaşırsanız, yüzdelerle ilgili çeşitli hesaplamaları yapmakta hiçbir sorununuz olmamalıdır.

İşlem basittir, belirli bir miktarın yüzdesini hesaplamak için, o miktarı x değişkeniyle (yani yüzde sayısı) çarpmak ve sonra sonucu 100'e bölmek yeterlidir.

Bir Yüzdeyi Kesire Nasıl Dönüştürürsünüz

Yüzde hesaplamayı oran ve toplam miktarı kullanarak nasıl yapacağınızı anladıysanız, yüzdeleri farklı bir bakış açısından kullanmayı öğrenmek için biraz daha ileri gidebilirsiniz.

Bu yönde, ilk olarak bir yüzdeyi kesire nasıl dönüştüreceğinizi bilmelisiniz.

Bunu yapmak için, yüzdeyi alıp 100'e bölmek yeterlidir. Bu şekilde, aynı miktarı farklı bir şekilde temsil edebilecek bir kesire sahip olacaksınız.

Örnek: %15 hangi kesre karşılık gelir?

Bunu bulmak için az önce verdiğimiz tanımı kullanın:

$$15\% = \frac{15}{100}$$

Böylece genel olarak şunu söyleyebiliriz:

$$X\% = \frac{X}{100}$$

Oranlarla Yüzde Hesaplama

Yüzdeleri kesirlere dönüştürmenin yanı sıra, bunları uygun oranları kullanarak yeniden yazmak da mümkündür. Aslında, bir miktarın herhangi bir yüzdesi oran formunda yeniden formüle edilebilir.

Bu koşullar altında, hesaplamanız gereken şeye bağlı olarak farklı problemlerle karşılaşabiliriz, ancak her durumda yüzde/oran ilişkisini belirleyen formül şudur:

  • Yüzdesel Miktar/Toplam Miktar = Yüzdesel/100

Örnek: bir lisede 300 öğrenciden 75'i bir veya daha fazla dersi geçemedi. Öğrencilerin kaç yüzdesi en az bir dersi geçemedi?

Gelişim : Öğrencilerin toplam öğrencilere göre başarısızlık oranı 75 bölü 300'dür. Bunu yüzde olarak yeniden formüle etmek için, toplam 100 olsaydı 75 öğrencinin 300 öğrenciye göre oranını sayısal olarak nasıl ayarlayacağımızı belirlememiz gerekir.

Bunu formülle görelim:

$$\frac{75}{300} = \frac{x}{100}$$

Ve bu formülle X değerini kolayca çözebiliriz

$$X = 75\times\frac{100}{300} = 25$$

Bu, her 100 öğrenciden 25'inin bir veya daha fazla dersi geçemediği anlamına gelir, başka bir deyişle, öğrencilerin %25'i.

Yüzdeleri Elle Hızlı Hesaplama İpucu

Tüm bu teorik tanımlardan sonra, size zaman kazandıracak çok basit bir kurala dayanan pratik bir şekilde nasıl hesaplayacağınızı anlatacağız.

1500'ün %22'si ne kadar diye merak ediyorsanız, basitçe bir üçlü kural düşünün, eğer 1500 %100 ise, %22 ne kadar olur:

$$1500\frac{22}{100}$$

Bunu hızlandırmak için, sadece 1500'ü (veya istediğiniz sayıyı) 0.22 ile (veya istediğiniz yüzdeyi, 0 ile 1 arasında ifade edilmiş olarak) çarpın ve aradığınız sonucu çok daha hızlı, rahat ve çevik bir şekilde elde edersiniz.

Sonucun toplamını bölmek ya da sadece iki sayıdan birini bölmek fark etmez, aynı zamanda 15*22'yi çarparsanız da sonuç her durumda 330 olacaktır.

Başka bir örnek verelim: 220'nin %15'i demek (220)*(0.15) veya (2.2)*(15) veya aynı zamanda (15)*(220/100) demektir. Sonuç her zaman 33 olacaktır.

Bu üçlü kural ile yüzde hesaplama konusunda çok zaman kazanacaksınız, ayrıca bu iki yöntemden daha tavsiye edilir, ancak bu diğer yöntemlerin yüzdelerin ne olduğunu daha teorik bir şekilde açıklamamıza yardımcı olduğu da bir gerçektir.

Bu makalede, yüzde hesap makinesini nasıl kullanacağınızı kolay, hızlı, otomatik ve tamamen ücretsiz bir şekilde yapmayı öğrendiniz.

Ve, diğer yandan, elle ve iki farklı yöntemle nasıl yapılacağını da açıkladık: kesirler ve işlevler kullanılarak.

Bu çevrimiçi simülatörler web sitesinde bulduğunuz tüm bu bilgilerin size faydalı olduğunu umuyoruz, eğer öyleyse, bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize teşekkür etmenin iyi bir yolu olur ve böylece bu büyük topluluğun büyümesine yardımcı olursunuz.

Son olarak, eğer yüzde hesap makinesiyle bir sorununuz olursa, her zaman iletişim sayfası aracılığıyla bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Ls. Román Ramos
UCV'de Matematik Lisansı ve Operasyon Araştırması Yüksek Lisansı.
Román Ramos, Venezuela Merkez Üniversitesi'nden (UCV) Matematik Lisans derecesine ve ... Daha fazla oku »

+ Matematik hesap makineleri